Napjainkban jelentős teret hódít magának a coaching mind a vállalatok, mind magánszemélyek körében. Népszerűségét annak köszönheti, hogy viszonylag rövid idő alatt hatékony eredmények érhetők el egyéni elakadások vagy fejlődési potenciálok területén. A kulcs abban van, hogy a Kliens keresi meg problémájára a legjobb megoldást, így az eredmény saját belső munkájának gyümölcse. Ezáltal sokkal elkötelezettebb a megvalósításban, mintha egy külső személytől kapott volna tanácsot.
A coaching egy olyan hatékony fejlesztési eszköz, amely támogatja a Klienseket tudatosságuk fejlődésében, teljesítményük javításában, attitűdjének megváltoztatásában és felelősségvállalásuk növekedésében.
MI A COACHING?
A coachingra nem létezik egységes definíció, így ahány embert megkérdezünk a coachingról, rendszerint annyiféle választ kapunk. A coach szó szerinti fordításban edzőt jelent. Edző, aki a Klienséből hozza ki a legjobbat. Ahogy a sportban sem az edző éri el a sikereket, itt is az a cél, hogy a coach a Kliensből hozza ki a legtöbbet. A coaching során a coach nem ad tanácsokat és kész megoldásokat. A coach egy személyre szabott fejlesztő akinek célja a Kliens segítése abban, hogy megtalálja a számára legjobb megoldást. A coach feladata, hogy egy meghatározott folyamaton vezesse a Klienst a fejlődés és a Kliens által meghatározott cél irányába.
A coaching mindig azonos szemmagasságot kíván a folyamatban. Ez azt jelenti, hogy a coach és a Kliens munkahelyi pozíciójuktól függetlenek, egymást teljes mértékben egyenrangú partnernek tekintik a folyamatban.
Bővebben >
Napjainkban jelentős teret hódít magának a coaching mind a vállalatok, mind magánszemélyek körében. Népszerűségét annak köszönheti, hogy viszonylag rövid idő alatt hatékony eredmények érhetők el egyéni elakadások vagy fejlődési potenciálok területén. A kulcs abban van, hogy a Kliens keresi meg problémájára a legjobb megoldást, így az eredmény saját belső munkájának gyümölcse. Ezáltal sokkal elkötelezettebb a megvalósításban, mintha egy külső személytől kapott volna tanácsot.
A coaching egy olyan hatékony fejlesztési eszköz, amely támogatja a Klienseket tudatosságuk fejlődésében, teljesítményük javításában, attitűdjének megváltoztatásában és felelősségvállalásuk növekedésében.
MI A COACHING?
A coachingra nem létezik egységes definíció, így ahány embert megkérdezünk a coachingról, rendszerint annyiféle választ kapunk. A coach szó szerinti fordításban edzőt jelent. Edző, aki a Klienséből hozza ki a legjobbat. Ahogy a sportban sem az edző éri el a sikereket, itt is az a cél, hogy a coach a Kliensből hozza ki a legtöbbet. A coaching során nem adunk tanácsokat és kész megoldásokat. A coach egy személyre szabott fejlesztő akinek célja a Kliens segítése abban, hogy megtalálja a számára legjobb megoldást. A coach feladata, hogy egy meghatározott folyamaton vezesse a Klienst a fejlődés és a Kliens által meghatározott cél irányába.
A coaching mindig azonos szemmagasságot kíván a folyamatban. Ez azt jelenti, hogy a coach és a Kliens munkahelyi pozíciójuktól függetlenek, egymást teljes mértékben egyenrangú partnernek tekintik a folyamatban.
COACHING FILOZÓFIÁM ÉS MÓDSZEREM
A coaching számomra egy bizalmi-, fejlesztő folyamat, melyben partnerként segítem a Klienst a belső erőforrásaival való kapcsolódásban, saját megoldásai megtalálásában és céljai elérésében.
Coaching folyamataimban:
- az ECA irányelveinek megfelelő rendszerszemléletű coaching eszközöket,
- Gestalt coaching módszertant,
- érzelmi tudatosságot- és intelligenciát növelő interakciókat,
- korszerű-, és hatékony vezetői modelleket,
- kreatív technikákat,
- valamint a kliensek belső munkáját támogató test-és érzelemorientált módszereket alkalmazok.
Ezen módszerek alkalmazása abban támogatja a Klienst, hogy:
- saját belső „mozgatórugóinak” megértése mellett,
- az érzelmi megéléseken keresztül,
- a viselkedésében és attitűdjében is változásokat indítson el.
Milyen helyzetekben segíthet a coaching?
- Ha elakadt egy probléma megoldásában, és szükséges lenne belső gondolati sémáin változtatni
- Ha érzi a változtatás szükségességét, de valami megakadályozza a változáshoz szükséges lépések megtételében
- Új célok, új utak keresésében
- Személyes hatékonyságát szeretné növelni
- Ha hozzáállását, vagy látásmódját szeretné megváltoztatni
- Motivációját szeretné visszanyerni, és teljesítőképességét fokozni
- Ha szeretne újra egyensúlyba kerülni önmagával és környezetével
Legyen bármi a motiváció a coachingra, a legfontosabb, hogy újra kapcsolatba kerülhetünk saját erőforrásainkkal, amelyet az élet bármely területén kamatoztatni tudunk.
Készen áll egy coach segítségének elfogadására?
Válaszoljon őszintén magának az alábbi kérdésekre:
- Valóban változtatni akar?
- Hajlandó vállalni a felelősséget önmagáért, és azért, amit el akar érni?
- Nyitott a kihívásokra és az új nézőpontokra?
- Készen áll arra, hogy a legtöbbet hozza ki magából, és ne szabotálja a saját fejlődését semmilyen módon?
- Változni akar, és meg is teszi azokat a lépéseket, amelyek ehhez szükségesek?
A COACHING FOLYAMATA
- Első találkozás: a coach és a kliens kölcsönös megismerkedése, a coaching folyamattal és a coach-al kapcsolatos elvárások tisztázása, döntés az együttműködésről.
- Helyzetelemzés és célmeghatározás
- Megoldási lépések kialakítása a célhoz vezető úton
- A változások - intézkedések tartósságának biztosítása
- A coaching lezárása és eredményértékelés
Az első találkozás a Klienssel mindig ingyenes.
A további coaching találkozók időtartama alkalmanként 1,5 - 2 óra.
Az első 2 alkalmat heti rendszerességgel, a továbbiakban a találkozásokat 2 hetente – a téma és az előrehaladás/gyakorlati alkalmazás tükrében - célszerű megtartani. Az igényelt gyakoriságot és időtartamot az első beszélgetés során a Klienssel közösen határozzuk meg. A coaching folyamat átlagos időtartama 3-6 hónap.
Az egyes coaching ülések között biztosítom a kapcsolattartást Klienseimnek telefonon-, illetve emailen.
ALAPELVEIM A COACHINGBAN
- Minden ember egyedi és értékes, és megvannak benne a potenciálok, melyek képessé teszik céljai elérésére.
- Tiszteletben tartom mások egyéniségét és másságát. Elfogadom, hogy minden ember életútja és tapasztalása egyéni, ez más részéről teljes egészében nem felfogható. A Kliens cselekedete az ő szempontjából logikus és érthető.
- A coaching folyamatában mindig őszinte vagyok a Klienssel, amely magában hordozza annak a lehetőségét is, hogy konfrontálódnom kell vele. Az ebből adódó nehéz helyzeteket mindig konstruktívan kezelem.
- Coachként feladatom a Kliens támogatása önreflexiós képességeinek beindításban, támogatás a célelérés folyamatában.
- A coaching folyamatban erősítem Kliensemet saját megéléseim, tapasztalataim megosztásával, azonban mindig ügyelek arra, hogy nem teszek olyan kijelentéseket, utalásokat, amelyekkel beleavatkozom a Kliens életébe.
- A coaching folyamatában mindig olyan módszereket használok, amely az adott probléma megoldásához a Kliens részére a leghasznosabbak, a legnagyobb támogatást nyújtják. Csak kipróbált és bevált módszereket alkalmazok.
- A coach és a Kliens közötti kapcsolat bizalmas a coaching-ban. Csak azokat a coaching során szerzett információkat használom fel coachként, amelyre a Kliens felhatalmazást adott. Amennyiben a megbízó egy harmadik személy, akkor coachként a megbízó részére is csak a Kliens tudtával és engedélyével adhatunk tovább személyes információt. A Klienssel és a coaching folyamattal összefüggő információkat a GDPR-nak (Adatkezelési szabályzatunknak) megfelelően kezelem.
- A saját nézőpontomat nem erőltetem rá a Kliensre.
- Nem értékelem a Klienst és tevékenységét. A saját meglátásaimat a saját megéléseimen keresztül mondm el. A Kliens álláspontját tiszteletben tartom.
- Mások életébe nincs jogom beleszólni.
- Coach-ként értékelhetem másként ugyanazt a coaching folyamatot, mint a Kliens. Nem attól lesz eredményes a folyamat, hogy a Kliens elégedett, hanem attól, ha a kitűzött célt elérte a Kliens. Illetve tudtam neki abban segíteni, hogy coach nélkül is haladhasson tovább a kitűzött célja felé.
- Coachként nem vállalok el olyan megbízást, amelyben úgy érzem, nem vagyok elég felkészült, nem az én szakterületem vagy személyesen érintett vagyok.
- Kiemelt figyelmet fordítok ön-, és szakmai fejlesztésemre. Rendszeresen fejlesztem magam képzések, tréningek, szupervíziók által.
- A coaching eredményéért a Kliensnek és a coach-nak együttes felelőssége van. A folyamat félbeszakadása nem lehet csak az egyikük kudarca.
- A coaching folyamat menetét a coach és a Kliens közösen határozzák meg, az előzetes koncepció menet közben a szituációnak megfelelően módosítható.
- Tudatosítom a Kliensben, hogy a felelősség a változásért és a megoldásért nála van. A legjobb megoldások az ő potenciáljai által elérhetők.
- Nem akarom mindenáron megoldani a Kliens problémáját. Ha a Kliens már nem partner a probléma megoldásában, vagy a körülmények úgy alakulnak, a coaching folyamatot befejezzük.
SÚLYPONTI TÉMÁK A COACHINGBAN:
- Felkészítés a vezetővé válásra, vezetői pozíció megerősítése;
- Gestalt alapú szervezetfejlesztő team- és csoportos coaching;
- Sikerpotenciálok feltérképezése: eredményesség- és hatékonyságjavítás;
- Teljesítményblokádok feloldása, belső határok átlépése;
- Konfliktuskezelés és stresszkezelés;
- Út a teljesség felé - kapcsolódás önmagunkkal és belső erőforrásainkkal;
- Érzelmi intelligencia- és tudatosság fejlesztése;
- Önismeret és személyes hatékonyság fejlesztése;
- Egyéni fejlesztés coachinggal, test-és érzelemorientált módszerekkel;